Genius loci

Lysá nad Labem je místo pro milovníky přírody, sportu, historie i zábavy a právem bývá nazývána barokní perlou Polabí. Lysá nad Labem není kompromis, to je volba…

Nadprůměrný počet slunečných dní v roce vám umožní trávit více času venku, na terase, v zahradě, na lehátku u Jezírka nebo na Sluneční palubě. Množství cyklotras v okolí zláká k výletům. Mírná polabská krajina působí svým klidem jako balzám na duši. V létě láká jezero v Sadské a k procházkám rozlehlá přírodní rezervace Mydlovarský luh. Zdejší lužní les je domovem řady chráněných rostlin a ptáků.

Lysá nad Labem je významným dopravním uzlem s vynikající dostupností nejen Prahy, ale i okolních měst.

Město se širokou občanskou vybaveností, zdravotní péčí, řadou mateřských, základních i středních škol a bohatým kulturním děním. Čtyři základní a pět mateřských škol má dostatek místa pro nové žáčky. Základní umělecká škola nabízí dětem také řadu kroužků a kurzů. Na své si přijdou fanoušci dostihového sportu a sportovní střelci. Ve městě se pořádají výstavy, besedy a promítá kino. Své návštěvníky si najde i Muzeum orientálních kultur v rodném domě slavného Bedřicha Hrozného, který jako první rozluštil chetitské písmo.

První zmínka o Lysé pochází ze dvanáctého století a zmiňuje se o ní i Kosmas. V období baroka pak dostalo město i okolí svou typickou tvář, za niž vděčí milovníku umění hraběti Antonínu Šporkovi. Hrabě vybudoval nádherný zámek a při jeho výzdobě zaměstnal přední umělce své doby; mezi jinými i geniálního sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Do dnešních dnů se Lysá nad Labem rozrostla v živoucí město s více než devíti tisíci obyvateli.

Interaktivní mapa Lysé nad Labem
Interaktivní Mapa okolí Lysé nad Labem - výlety, příroda, památky